poslední zápas
Dekstone Tuři Svitavy - BK Olomoucko 80:72
23.01.2021 17:00
příští zápas
BK Olomoucko - Královští Sokoli Hradec Králové
27.01.2021 18:00

Nový ročník může být šancí pro mladé, říká Predrag Benáček

27.04.2020 | S basketbalem trenér Predrag Benáček už toho prožil docela hodně. Jako špičkový hráč evropského formátu i jako úspěšný trenér, který prošel několika kluby v Kooperativa NBL a vyzkoušel si také angažmá na Kypru. Nepředpokládal, že by jej ještě něco v jeho milovaném sportu zaskočit, než přišel soutěžní ročník 2019/2020, v němž vedl BK Olomoucko. Jeho tým postihl nečekaný odchod úřadujícího nejužitečnějšího hráče ligy, sestavu kosily zranění a poslední ránou do vazu byla celosvětová epidemie, která sezonu předčasně ukončila. „Mám hodně dobrou představivost. Ale něco takového mě ani ve snu nenapadlo. Něco takového se stane jednou za sto let a možná ani to ne,“ ohlíží se v čase basketbalový odborník Benáček.

Z nejrůznějších důvodů máte za sebou hodně divokou sezonu. Jaké okamžiky byly pro vás nejtěžší?
Velkým problémem byl naprosto nečekaný odchod Javonte Douglase. Byl to klíčový hráč. Věnovali jsme hodně energie, abychom nejlepšího basketbalistu předešlé sezony udrželi v kádru. Byli jsme trpěliví, když si léčil zraněné koleno. Čekali jsme na jeho návrat a věřili, že pak půjdeme herně hodně nahoru. A on se sebral a utekl. Tým to hodně zasáhlo, na něco takového nikdo nebyl připravený.
Po několika týdnech se to srovnalo. Olomoucko hrálo dobře, pravidelně vyhrávalo a v tabulce šlo nahoru. Jak jste vnímal další rány v podobě vážných zranění Malika Morgana a Radovana Kouřila?
Bylo to hodně složité. Po odchodu Douglase jsme upravili herní systém, hráči se pomalu sžívali s novými rolemi. Vypadalo to nadějně. Morgan se dostal do výborné formy, Kouřil rozdával krásné asistence. A najednou vypadli. S tím jsme se potýkali během celého ročníku. Navíc třeba ve chvíli, kdy jsme bojovali o postup do semifinále Českého poháru, byl nemocný Lukáš Palyza. Těch problémů bylo tentokrát hodně.
Přitom to měla být sezona, kdy hanácký klub zaútočí na finále…
Všichni jsme tomu věřili. Od klubového restartu šel tým v tabulce nahoru. V první sezoně se dostal do play – off, o rok později už vybojoval bronz. Doufal jsem, že další rok bude ještě lepší. Tým, který se podařilo na začátku ročníku složit na to měl sílu i kvalitu. Nakonec to dopadlo tak, se ani nedohrál. Uplynulé měsíce budu mít na dlouho v paměti.
Co dělá trenér, kdy nemůže trénovat?
V dnešní době? To, co každý lékař, inženýr, dělník nebo prodavačka. Sleduje, co se děje kolem a věří, že současný stav nebude trvat dlouho. Pandemie zasáhla všechny úplně stejně. Musíme přehodnotit naše životy, snažit se, abychom společně dnešní situaci zvládli. Nikdo z nás něco podobného nepředpokládal, je to naprosto nová zkušenost a musíme se s ní vyrovnat.
Také pro vás. Nemůžete ani přemýšlet o příštím ročníku, se budoucí sestavě. Je to tak?
Zatím není jasné, v jaké podobě se bude hrát. Jaký bude herní systém, o tom se teď jedná. Neznámé jsou rozpočty klubů pro další období. Dokud se nevyřeší tyto otázky, můžu teoreticky uvažovat o variantách.
Jaké možnosti máte v hlavě?
Stejné, jako trenéři ve všech klubech. Hrát s cizinci, hrát bez nich. Pokoušet se sehnat špičkové domácí hráče a nebo hrát s mladými odchovanci. To jsou čtyři základní varianty. Osobně by se mi líbila ta čtvrtá.
Dát mladým možnost, aby si pořádně zahráli, získali zkušenosti a výkonnostně vyskočili?
Přesně tak. Mluví se o tom, že by v příští sezoně nikdo nesestupoval. To by byla ideální příležitost dát nadějným basketbalistům obrovský prostor. Pro celý český basket by to byla skvělá příležitost a velká šance. Mladí kluci by brali na sebe zodpovědnost za jednotlivé výsledky, ovšem bez nějakého existenčního tlaku. Z toho by časem mohl profitovat třeba i národní tým.
Takže celek BK Olomoucko by mohl jít tímto směrem?
A proč ne? Z těch opravdu mladých kluků může pod košem hrát Viktor Vašát s Dominikem Štěpánem. Na křídle Lukáš Sychra a bratři Klepačové. František Váňa může hrát čtyřicet minut a pokračovat ve svém růstu. Můžou přijít i někteří další s prostějovského mládežnického centra.
Pár zkušených by to ale chtělo…
Po zranění se vrátí Radovan Kouřil, který už je osobností. Je možné, že zůstane Lukáš Palyza. Na pivotu bych byl rád, kdyby ještě alespoň rok vydržel Michal Norwa. To je hráč, který do našeho klubu prostě patří. Na hřišti i v kabině. V některých zápasech se mu třeba úplně nedařilo, ale tak to je u všech hráčů. Ovšem je týmový, pokaždé se snaží odevzdat maximum. Basketbal miluje a je to vidět. Jeho přínos pro tým je velký.
Mluvíme o ryze českém týmu bez cizinců?
Může být. Možná by se dalo uvažovat o jednom, ale není vyloučeno, že by šlo čistě o domácí výběr. Je to všechno otázka jednání a finančních možností. Ale opravdu je dobré přemýšlet o šanci, která by se celému basketbalovému hnutí v dohledné době vrátila a z toho by profitovala i domácí soutěž.
Jaká může být liga, pokud by k variantě s mladými hráči přistoupilo více klubů?
Rozhodně zajímavá. Ve hře by zřejmě byly nějaké chyby, které k výkonům mladých hráčů patří. Ale myslím si, že zápasy by byly rychlé, plné nasazení, atletické a fanoušci by se rozhodně bavili.
Stále mluvíme o hráčích. Jak je to ale s vámi, budete v příští sezoně na střídačce BK Olomoucko?
Momentálně jsem bez smlouvy. Tu, která platila jsme přerušili. S tím jsem pochopitelně souhlasil. Netrénujeme, nehrajeme, nedělám svoji práci, takže je přerušení smlouvy logické. O budoucnosti jsem s vedením klubu hovořil. Podali jsme si ruku na to, že budu pokračovat.
V dnešní době?
(smích) No, podali jsme si ji po telefonu. Ale vzhledem k vztahům, které máme, to není podstatné.
Myslíte si, že pandemie ustoupí v dohledné době?
Musím říci, že jsem rád, že jsem v České republice. Opatření vlády zabraly a nejsme na tom jako v Itálii nebo ve Španělsku. Udělaly se nějaké chyby, ale to je pochopitelné. Něco podobného ještě nikdo nikdy nezažil. Celkově ale opatření měly úspěch. Díky vývoji posledních dnů začínám být optimista, že se život pomalu vrací k normálu. Bude trochu jiný, ale to je třeba. Aby se podobná situace neopakovala.

Olomoucký kraj Klimaprodukt
Město Prostějov Město Olomouc TK PLUS
TK PLUS MORAVIA STEEL SMOLO
KOOPERATIVA HYUNDAI MOLTEN

ONLINE PRODEJ VSTUPENEK
KALENDÁŘ
TABULKA
1ERA Basketball Nymburk191811887:144594.7
2BK Opava181531621:140383.3
3BC GEOSAN Kolín191271665:157063.2
4USK Praha181171464:143161.1
5Basket Brno191181546:150857.9
6BK JIP Pardubice209111610:165745.0
7SLUNETA Ústí nad Labem208121665:168740.0
8DEKSTONE Tuři Svitavy208121635:170040.0
9Královští sokoli208121632:175140.0
10BK ARMEX Děčín208121607:174640.0
11NH Ostrava205151537:180525.0
12BK Olomoucko193161536:170215.8

BCM Orli Prostějov